Doprava v Londýne

Online rezervácie ubytovania v Londýne >>

(Stovky hotelov v Londýne na Booking.com bez rezervačného poplatku)

Jedná sa o najrozsiahlejšiu a nejkomplexnejšiu dopravnú tepnu na svete, ktorú má na starosti „úrad starostu“, riadenie ďalej spadá pod systém „Transport for London“.

Oyster card

Oyster card je karta, ktorú môžete používať na verejnú dopravu. Platenie dopravy pomocou Oyster card je lacnejšie, než si kupovat jednotlivé lístky. Karta vás vyjde na pár libier a dobíjať ju môžete v trafikách alebo v staniciach metra. Oyster card určite doporučujeme. Oficiálne informácie nájdete zde.

Metro – London Underground

Hlavným dopravním prostriedkom v Londýne je metro (London Underground), ktoré bolo ako prvé metro na svete spustené dňa 10. januára 1863. Má spolu 12 linek použitých na 3 milióny ciest denne. Celkový počet staníc metra je 274, dĺžka siete je 408 km. Metro môžeme rozdeliť na podzemné a podpovrchové.

Londýnské metro se rozdeľuje do zón, ktoré pokrývajú celý veľký Londýn – zóna 1 zodpovedá trase Circle Line, zóna 6 pokrýva vonkajšiu zónu až po letisko Heathrow. Pravidlom je, že čím viac zón prechádzame, tým drahšie bude cestovné. V zóne 1 je cestovné najdrahšie, v tejto zóne se nachádza tiež najviac pamiatok.

Aktuálne informácie o cestovnom nájdete zde.

Autobus

Po Londýne je možné cestovať i autobusovou dopravou, ktorá týždenne prepraví viac než 6 miliónov cestujících. Typickým prostriedkom je tzv. doubledecker s otvoreným horným poschodím – ideálne riešenie pre turistov, spôsob ako veľa vidieť a málo chodiť. Cestovný lístok sa dá kúpiť priamo u šoféra a po dohode je častokrát možné i zastaviť na neplánovanom mieste. Ak chcete skôr využiť ozajstnú miestnu linku, najčastejšie sú používané linky spoločnosti London Buses (ostatné sú súkromné spoločnosti). Všetky autobusy majú červenú farbu a líšia sa len logom dopravcu a výškou cestovného.

Vlaková doprava

Vlaková doprava je rýchla a kvalitná – jazdí včas. Ponúka i rozdelenie do tried standard a first class. Je vhodná na cestovanie na okraje Londýna. Viac informacií na www.nationalrail.co.uk/.

Spojenie s letiskom

Na londýnske letiská sa dopravíte rôzne. Na najväčšie letisko Heathrow (web) jazdí metro (Picadilly line), tiež vás tam dopraví Heathrow Express (web), čo je samozrejme drahšie. Autobus je tiež samozrejmosťou.

Na letisko Stansted (web) a Gatwick (web) jazdia autobusy, lístky si kúpite na letisku. Autobusy jazdia spravidla do staníc Victoria alebo Liverpool Street. Na každé letisko tiež jazdí vlak – Stansted Express (web) alebo Gatwick Express (web).

Letisko Luton (web) má tiež v ponuke vlaky, ale predovšetkým autobusy. Spojenie nájdete na letisku.

Nočné linky

Prevažná časť nočných spojov vyráža z Trafalgar Square – centrum londýnského stanoviska. Nočné spoje majú predponu „N“. Ceny sú o niečo vyššie než denné cestovné.

Ubytovanie v LondýneLetenky do Londýna

Online rezervácie leteniek do celého sveta.

Ďalšie odkazy