Zaujímavosti a pamiatky Londýna

Online rezervácie ubytovania v Londýne >>

(Stovky hotelov v Londýne na Booking.com bez rezervačného poplatku)

Parlament

Parlament Spojeného kráľovstva vznikol v roku 1801, my ho ale v súčasnosti nájdeme v negotickej stavbe parlamentu. Parlament má dve snemovne, ktoré delíme na Snemovňu lordov a Dolnú snemovňu. Hlavným predstaviteľom je britský panovník – teda v súčasnosti ide o kráľovnu Alžbetu II.

Westminster Abbey

Westminster Abbey, resp. Westminsterské opátstvo je miesto, v ktorom sa uskutočnuje najdôležitejšia fáza sprevádzajúca kráľovskú rodinu. Westminster Abbey je miesto, kde sa uskutočnuje korunovácia anglického kráľa/kráľovnej sprevádzaná arcibiskupom canterburským. Zároveň je to miesto posledného odpočinku – mnísi a ľudia spojení s opátstvom boli pochovávaní v krížových chodbách a aristokrati v postranných kaplnkách. Nachádza sa tu viac ako 400 významných osobností, ktoré pre Anglicko niečo znamenali.

Buckingham Palace

Buckingham Palace je snáď najnavštevovanejšou pamiatkou v celej Veľkej Británii. Počiatky Buckingham Palace pochádzajú z roku 1703, kedy bol postavený prvý dom – zachovaný do dnešnej doby. Síce mal pôvodne slúžiť k súkromným účelom kráľovskej rodiny, ale nakoniec sa z neho stalo oficiálne sídlo s najväčšou pracovňou na svete. V súčasnosti je Buckinghamský palác sídlom kráľovnej a vojvodu z Edinburghu a je v ňom zamestnaných približne 450 osôb.

Covent Garden

V londýnskej štvrti Covent Garden se nachádza Kráľovská opera, ale i obchodné a zábavné obchodíky. Kedysi sa tu konali lokálne trhy. Súčasná podoba Covent Garden pochádza zo 17.storočia na základe úprav Francisa Russsella (4.knieža z Bedfordu). Dnes tu môžeme nájsť „chodník slávy – ulica hviezd“, podobný ako je v Hollywoode.

Downing Street

Jedná sa o ulicu v centre Londýna, v ktorej nájdeme sídlo dvoch najdôležitejších predstaviteľov anglickej vlády – predsedu vlády a ministra financí. Najznámejšou adresou je Downing Street 10, na ktorej býva britský premiér už od dôb kráľa Georga II. Vchod do domu stráži policajt. Ulica je zaplnená nielen mnohými turistami, ale často i novinármi, ktorí čakajú na horúcu novinku či reportáž.

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus je nákupná tepna plná nákupných stredísk, fast foodu , reklám a mnohých turistov. Námestie pochádza zo začiatku 19.storočia. Na Piccadilly Circus sa môžete na chvíľku zastaviť a odpočinúť si od všetkých zábavných podnikov a stredísk v okolí a len tak chvíločku posedieť pod sochou boha lásky Erosa, ktorý už od roku 1892 balancuje na jednej nohe a do ľudí, prúdiacich na rušnej križovatke pod ním, vypúšťa kúsok lásky a milosrdenstva.

St. Paul

Táto klenbová stavba predstavuje jediný barokový kostol v Anglicku. Jedná se o pamätník Sira Christophera Wrena. St. Paul má základy už od roku 604, keď na jeho mieste stával kostol, zasvätený patrónovi mesta – apoštolovi Pavlovi. V roku 1300 na tomto mieste vzrástla gotická katedrála a neskôr v 17. storočí bol spustený program na obnovu a dostavbu. Avšak v roku 1666 zasiahol Londýn obrovský požiar, ktorý katedrálu natoľko poškodil, že ostala jediná možnosť – postaviť nový kostol. St. Paul bol opäť vysvätený v roku 1711 ako najväčšia cirkevná stavba v Anglicku. Skromný náhrobok Christophera Wrena se nachádza priamo v kaplnke.

Millennium Bridge

Jedná se o visutý oceľový most, ktorý spája mestské štvrte Bankside s City a tiež galériu Tate Modern a katedrálu Sv. Pavla (St. Paul). Stavba mostu bola spustená v roku 1998 a dokončená v roku 2000. Vzhľadom na problémy po jeho otvorení (most sa rozochvel a bol na čas uzatvorený) je Millennium Bridge označovaný ako „Húpací most“. Rozpätie mostu je 325 m, je len na pešiu dopravu a znesie záťaž až 5000 ľudí. Millennium Bridge sa nachádza na pomerne rušnej trase.

British Museum

Múzeum bolo založené v roku 1753 spojením troch súkromných zbierok. V British Museum sa nachádza unikátna zbierka archeologických pamiatok, kráľovský dvor pridal svoje mince, knihy a medaily a v neposlednej rade sa tu nachádza i časť Britskej národnej knižnice (British Library). Súčasťou British Museum je i čitáreň vybudovaná v rokoch 1855 – 1857.

Trafalgar Square

Toto námestie má pripomínať Bitku pri Trafalgare z roku 1805, kedy britské námorníctvo vyhralo boj v Napoleonských vojnách. Za súčasnú podobu je Trafalgar Square vďačné architektovi Charlesovi Barrymu. Námestie je prevažne zaplnené turistami či študentami odpočívajúcimi pri fontánach a užívajúcich si ruch mesta. Na námestí sa od roku 1947 koná Vianočný obrad. Trafalgar Square je často využívaný filmármi na filmovanie scén či na konanie festivalov. Z námestia máte možnost vstúpiť do Národnej galérie či prestúpiť na inú komunikačnú tepnu, než je tá, z ktorej ste prišli.

Tower Bridge

Tento zdvíhací most, v blízkosti hradu Tower bol otvorený v roku 1870 a je využívaný na cestnú a pešiu dopravu. Tým, ktorým chôdza po moste nepostačí, môžu nahliadnuť i k strojom, ktoré Tower Bridge ovládajú. K mostu sa dostanete pomocou stanice metra Tower Hill či vlakom ze stanice Fernchurch Street.

Tower

Hrad Tower sa týči nad riekou Temžou. Tower je jedným z najznámejších opevnení na svete, ktoré si za celú svoju existenciu vyskúšalo niekoľko podôb a vzhľadov..bola tu pokladnica, väznica, palác a nakoniec i zoo. Mimo iného tu môžete vidieť i korunovačné klenoty nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré majú svojho osobného strážcu a opatrovníka. Okolo Tower môžete vidieť strážcov, ktorí sa nazývajú Beefeater (sprevádzajú turistov a predovšetkým sa starajú o chod hradu).
Otváracia doba: utorok – sobota 9:00 – 17,30 ; nedeľa – pondelok 10:00 – 17:00
Vstupné za dospelú osobu £16,50, deti £9,50 (5-15let)

Camden town

Camden town se nachádza v mestskej časti Camden a je preslávený svojimi trhmi, hudobnými klubmi a podobnými podnikmi na spestrenie dňa. Medzi najznámejšie trhy patrí vidiecky Buck Street Market či Camden Canal Market. Trhy sú obľúbenou atrakciou a to nielen pre turistov, ale i pre miestnych, ktorí si nákupom či prezeraním najrôznejších druhov tovarov môžu spestriť víkend. V Camden town môžete nájsť všetko od predajcov alternatívneho oblečenia po nábytok a bizarné predmety do domácnosti. V prípade únavy a hladu se nechajte zlákať miestnymi krčmičkami, ktorých je v tejo časti požehnane. Táto oblasť je veľmi populárna u študentov.

Londýnské parky

Hyde park – jeden z najväčších parkov, ktorý sa nachádza v časti Westminster. Spadá pod kráľovské parky. Park je rozdelený jazerom na dve polovice. Celková plocha Hyde Parku je 1,4 km2. Väčšinu vybavenia, ktoré v parku uvidíte, je dielom architekta Decimusa Burtona. Hyde park je ideálnym miesto na odpočinok po náročnej chôdzi medzi pamiatkami alebo prestávkou na desiatu či relax.

Prevádzkovateľ webu

Tento web prevádzkuje agentúra NetHotels.cz (ponuka ubytovania pre Barcelona, Řím, Amsterdam, Londýn, Paříž a ďalšie mestá).

Ďalej prevádzkujeme internetový rezervačný portál leteniek - NetLetenky.com.

Ubytovanie v LondýneLetenky do Londýna

Online rezervácie leteniek do celého sveta.

Ďalšie odkazy